"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mbishkrimet e vjetra.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#16

Post by Arbëri » Tue Nov 24, 2009 6:17 pm

Pasi thuhet që është transkript Arvanitas i gjetur ne Korinth 725 BC sipas kerkimeve te Niko Stylos.
Këto shkrime duhet të ken kuptim shqip , a Zeus ?
Ndoshta din përkthimin?
http://kopanakinews.wordpress.com/2008/11/06/432/
Image
http://i47.tinypic.com/28isww1.jpg
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#17

Post by Zeus10 » Tue Nov 24, 2009 8:14 pm

Jo duhet te jemi shume te kujdesshem ne kete fushe, sepse, ndarja e fjaleve
ne menyra te ndryshme, mund te prodhoje kuptime ne shume gjuhe te ndryshme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#18

Post by Arbëri » Thu Dec 24, 2009 9:46 pm

Ky mendoj se është serioz në shkrimet e tij sa e pashë në një intervistë në TV , thoshte se
mbishkrimiet e vjetra dallojnë shum mes njëra tjetrës , sipas tij është rëndë të lexohen shkaku që shkronjat janë në disa mbishkrime të ndryshme ..
Nëse është ky i saktë atëher , shifet në këtë mbishkrim shumë fjalë shqipe
.
Niko Stilos gjeti shkrime 500-800 vite para Krishtit.
Image
Me alfabetin latin, që N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg
Image
E UNDA TË TANNA LA REDHYRR
ANNE DJATHËRË LAU TËN DJELOINA.
MEMËT LA ASHUNAM SLË ELEO CARRU
TË DHAN SHUMË LE RITESËN MË TEIM
RA MËNEM I PA ANNA VEN NË AP ERË
XII DJELOI NË AO URA MARA MPERA
MËKENNU LËNNËLË E SKULË DHUKI EN
E PËLTUL ARU.
A ULEMI DJELOINA NA MARDHËN AL
KLENMI OP OI LË MËKUNA KENU
E PLËQË SHELI KLAROA LËMASHUNEM
KLE NOUN THULOE.
SHALAMË THIENN SHUM LE DJELOINA
VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
PENDË MË NDAN KËDHËLOII SHALËMËT
DJELOINA VUTË NË AP ER PENEDHËM
NNASY AKNINA KLELË ASHUNA
DJELOINA NNË LE RËDHINIA INËT
ENNA NNERR KËNËLJ DJELOINA DHIAM
TESËNE E KA DJELOI NË AO URA
MË OA URA VELLUTESËN E NDAM NEKE
TESËN MË TEIM NDA MNEMË THINNO
MPELLOUTA MËKUNA ASHUNA NNENA
VEN NË AP ER KIKNËLLË VAREUTYME:


Më falni që spo muj ta zvogëloj foton ( edhe pse kisha vërejtje , nuk po mundem :)) !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#19

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 24, 2009 10:07 pm

arberi

mbishkrimin e pare e kam hedhur ne nje pjes tek tema per pellazget.me te pretendohet te lidhet humbja finike edhe ardhja greke,vecse fjalet degjohen me shume ne shqip edhe pa kuptim ne greqisht.Vete fjala e pare pretendohet e panjohur edhe lexohet HOSNIN..kjo fjale eshte me prane shqipes HOSHNIN-HOSHTIM=THIRRJE-JEHONE.

NE kete mbishkrim shfaqet edhe germa X, e cila me kete forem shfaqet ne shek 5 p e s =vitet 400,keshtu qe nuk flasim per vitet 730-720 por flasim per nje mbishkrim te viteve 400 p e s..te mos flasim per ndonje sajim te tipit shliman si ato sajimet me gjendje arkeologjike te shek 15 p e sme teme nga troja, te cilat po vertetohen si te shek 15 ,por te eres sone.

ne se te intereson ceshtja edhe e njeh greqishten drejtohu librit te iakovo thomopulos "pellazgjika " 1912 athine...sepse ne shqiperi nuk munde te gjesh perkrahes qe dine se si ta mbrojn lashtesin e gjuhes shqipe.

mbishkrimi i dyte eshte e ngurta e Peruxhes.Miku ime Niko Stilo jep kete mendim, per te cilin une mendoj se ai perdore nje teknik me rrezimin e e tinhgujve te alfabeteve te njohura,edhe pershtatjen e tyre ne shqipe.......qellimet e tija jane te mira.

e lexuar me alfabetin e njohur boterishte fjalet jane keto:

TEURATTENALARZAUJLAUTENVELARAESTLARTAFUNASPELE.....
ndarja sipas nje mendimi personal eshte kjo

TE URAT THENA LARZAUJ, LA UTHEN VELARA,ESHTE LART SHPELLES SE AFUNAS

vendi edhe shpella e Afunas jane indentifikuar nga tradita popullore brez pas brezi ne Peruxhe........por kjo eshte nje ceshtje qe rralle kush munde te njohi edhe aq me shume rralle kushe ka deshiren e mire per tu marre me dokumentet origjinale te lashtsis.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#20

Post by Arbëri » Thu Dec 24, 2009 10:14 pm

Falëmnderit alfeko .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#21

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 24, 2009 10:14 pm

Zeus10 wrote:Jo duhet te jemi shume te kujdesshem ne kete fushe, sepse, ndarja e fjaleve
ne menyra te ndryshme, mund te prodhoje kuptime ne shume gjuhe te ndryshme.
keshtu mendoj edhe une...flasim per kujdes te madhe, sa me shume frenime aq me mire :P

NJE HAP PARA ,DY HAPA MBAS -haha-

por cili eshte realiteti per dike qe eshte marre me mbishkrimet edhe njehe shume menyra leximi e deshifrimi?

ja ta provojme njeher ne se nga shqipja prodhohen fjale te ndryeshme :

FUSHAMBANTEERETRENDELINE----

FUSHAM?

BAN....ma ke taksur edhe po e pres -hahaha-

TEERENDE?

LINE=LINE=ON LINE :lol:

FU SHAM BAN TEERE TREND E LINE...nuk shkon

FUSHA MBANTE ERE TRENDELINE -itsok-

Keshtu qe nuk qendron aspak ajo "perkujdesja" se mos thyejm ndonje thua te zbukuruar lol...nuk ka aspak lidhje me menyren e llogjiken e te deshifruarit
Last edited by alfeko sukaraku on Thu Dec 24, 2009 10:39 pm, edited 2 times in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#22

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 24, 2009 10:15 pm

Arbëri wrote:Falëmnderit alfeko .

po ke orks , munde te flasim per ceshtjen sa te duash.Se shpejti Gezim Uruci do sjellion disa te reja qe kemi per te mbetur me goje hapur.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#23

Post by Arbëri » Thu Dec 24, 2009 10:22 pm

alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Falëmnderit alfeko .

po ke oreks , munde te flasim per ceshtjen sa te duash.Se shpejti Gezim Uruci do sjellion disa te reja qe kemi per te mbetur me goje hapur.
Unë kam më shumë orks se pak ka postime në këtë drejtim , megjithse më pëlqen ajo që thuani duhet te jemi shumë të saktë , e jo sikurse fqinjët tanë që tash më edhe JESUS e kanë bërë SERB :)
Por nëse Nikos Stilo aq shumë punon për keto mbishkrime atëher mendoj se është mëkat që mos ta postojmë edhe mos ta pranojmë sikurse i saktë , deri më tani nuk kam dëgjuar njeri që ka bërë falsifikime .
Last edited by Arbëri on Sat Dec 26, 2009 10:10 pm, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#24

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 24, 2009 10:28 pm

Arbëri wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Falëmnderit alfeko .

po ke orks , munde te flasim per ceshtjen sa te duash.Se shpejti Gezim Uruci do sjellion disa te reja qe kemi per te mbetur me goje hapur.
Unë kam më shumë orks se pak ka postime në këtë drejtim , megjithse më pëlqen ajo që thuani duhet te jemi shumë të saktë , e jo sikurse fqinjët tanë që tash më edhe JESUS e kanë bërë SERB :)
Por nëse Nikos Stilo aq shumë punon për keto mbishkrime atëher mendoj se është mëkat që mos ta postojmë edhe mos ta pranojmë sikurse i saktë , deri më tani nuk kam dëgjuar njeri që ka bërë falsifikime .
ju pergjigja zeusit me larte pak a shume.

Po, duhet te jemi te sakte,por per momentin nuk kemi nje shkolle albanologjie(e sapokrijuar) e cila do nxirrte dijetare dita me diten ne menyre qe te kishim nje qender shkencore dijesh,ndaj na takon neve ta shtyjme kete ceshtje sepse ne jemi trashgimtaret e vetem te pellazgjishtes.
Por ne se ne nuk e nxisim shkencen te kerkoj ne kete drejtim ,ateher na duhet te presim ta bejne serbet e greket lol
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#25

Post by Hymniarber » Tue Dec 29, 2009 2:25 pm

Do i lutesha kujtdo qe eshte familjar me mbishkrimet e vjetra, te bej transkiptimin dhe ndarjen ne fjale te ketij mbishkrimi. Ne pamundesi te ndarjes le te vendose vetem germat latine korrespondente:

Image
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#26

Post by Zeus10 » Tue Dec 29, 2009 2:27 pm

Psh:
BIARONTOKARYKE etj etj
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#27

Post by alfeko sukaraku » Sun Feb 14, 2010 9:57 pm

Hymniarber wrote:Do i lutesha kujtdo qe eshte familjar me mbishkrimet e vjetra, te bej transkiptimin dhe ndarjen ne fjale te ketij mbishkrimi. Ne pamundesi te ndarjes le te vendose vetem germat latine korrespondente:

Image
ku eshte mbishkrimi?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#28

Post by Arbëri » Sat Mar 13, 2010 11:51 pm

Materiali më poshtë , punim i NIKO STYLOS
Niko Stilos është një shqiptar nga Preveza e Greqisë. Ka lindur më 1946, në një fshat me emrin Aidonta

Image
Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#29

Post by Arbëri » Sat Mar 13, 2010 11:55 pm

Image
Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#30

Post by Arbëri » Sat Mar 13, 2010 11:59 pm

Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”